Výlety a aktivity v Jeseníkách - Hotel Peras

VÝLETY A AKTIVITY V JESENÍKÁCH

Okolí Wellness hotelu PERAS skýtá mnoho příležitostí k aktivnímu trávení volného času, výletům či procházkám. Podívejte se na naše tipy a přehled sjezdovek.


SESTAVTE SI SVŮJ VLASTNÍ PROGRAM

 

Představte si malý útulný hotel obklopený horami, kde zapomenete na každodenní rutinu a dovolíte si čas sami pro sebe a zasloužený odpočinek.

Dopřejte si dny volna dle vašeho přání. Dáváte přednost aktivní turistice či nordic walking v okolních kopcích či klidnějšímu režimu v podobě pečlivě vybraných wellness procedur a kulinářského zážitku pod jednou střechou?

Náš personál Vám rád poradí tak, abyste odjížděli spokojeni a s úsměvem na tváři.

 


Sjezdovky  -  Vzdálenost od hotelu/Délka sjezdovky/ Převýšení

Ski aréna Vrbno – 2 vleky    4,5 km / 1500 m / 300m

Skiareál Annaberg - 2 vleky + dětský pás    12 km / 350 - 850 m / 20 - 125 m

Ski areál Karlova Studánka – 1 vlek    4,2 km / 540 m / 110M 

Ski areál Ludvíkov Grizzly – 1 vlek     600 m / 500 m / 140 m

Snowtubing Ludvíkov – 1 vlek     600 m / 200 m / 60 m

Ski areál Kopřivná – 1vlek + 1 lanovka    10 km / 1350 m / 105 m

Ski areál Praděd – 9 sjezdovek    11 km /  250 - 850 m / 60 - 200 m      


Lyžařské běžecké trasy

Trasa 3A: Vrbno pod Pradědem – Sokolská chata – FIT kolečko – Raketovka – Vrbno pod Pradědem
Délka trasy: 11 km

 

Trasa 3B: Anenská myslivna – Anenský vrch
Délka trasy: 1,8 km

 

Trasa 3C: Křižovatka Kopřivník – Malá Hvězda – Hubertka – U Školky
Délka trasy: 5,8 km

 

Trasa 6A: Pod Železným vrchem - Suchá Rudná – Malá Hvězda
Jedná se o trasu (modrá turistická trasa) od Železného vrchu (křížení s červenou trasou M. Morávka – K. Studánka) přes křižovatku Podlesí dále do Suché Rudné na Malou Hvězdu. Je to propojení mezi žlutou a červenou trasou. Profil trasy je vlnitý, výškový rozdíl 702 – 853 m n. m., délka trasy je 8,4 km. Turistická trasa 6A má dvě stoupání resp. sjezdy, které s opatrností zvládnou i začátečníci. Na trase jsou osazeny tři informační tabule (Pod Železným vrchem, Suchá Rudná, Malá Hvězda). Trasa je upravována jak sněžnou rolbou, tak sněžným skútrem.

 

Trasa 6B: Červený okruh Suchá Rudná
Je tréninkový okruh v Suché Rudné, který slouží široké veřejnosti pro aktivní odpočinek a otestování si svých fyzických schopností. Délka okruhu je 2,5 km. Na okruhu, který bezprostředně navazuje na modrou turistickou trasu je umístěna tabule s mapou a profily. Okruh je značen červenými značkami.

 

Trasa 6C: Žlutý okruh Suchá Rudná
Je tréninkový okruh v Suché Rudné, který slouží široké veřejnosti pro aktivní odpočinek a otestování si svých fyzických schopností. Délka okruhu je 2,0 km. Na okruhu, který bezprostředně navazuje na modrou turistickou trasu je umístěna tabule s mapou a profily. Okruh je označen žlutými značkami.

 

Trasa 6D: Hvězda - Malá Hvězda – Ludvíkov – Vrbno pod Pradědem (louky u hřbitova)
Lyžařská trasa je značena modrou turistickou značkou. Začátek trasy je na Hvězdě – naproti parkoviště, dále po „Lázeňské“ nad Karlovou Studánkou na Malou Hvězdu – tato část trasy je vhodná i pro výlety na běžkách s dětmi – minimální převýšení. Z Malé Hvězdy dále nad Ludvíkovem do Vrbna pod Pradědem. Trasa vede nad horními stanicemi lyžařských vleků v Ludvíkově (Grizzly, lyž. vlek u Obecního úřadu) – možnost napojení na lyžařskou běžeckou trasu z Ludvíkova. V této části trasy je velmi velké převýšení – sjezd 200 výškových metrů na 4 km, nutno dávat pozor na protijedoucí lyžaře!!! Výškový rozdíl je 865 – 590 m n. m. Délka 10,7 km. Na trase jsou osazeny tři informační tabule (Hvězda, Malá Hvězda, Vrbno pod Pradědem). Trasa je upravována sněžnou rolbou – jak pro klasický styl, tak pro bruslení.

 

Trasa 6E: AC Ludvíkov Koliba – Sedlová bouda – Karlova Studánka
Trasa je značena modrou turistickou značkou. Velmi příjemná, ale náročná trasa s dlouhým stoupáním z AC Ludvíkov Koliba na Sedlovou boudu. Ze Sedlové boudy je již klesání až nad Karlovou Studánku – Videlská cesta. Odsud pak pěšky do Karlovy Studánky, kde je možno navázat na trasu 6D. Výškový rozdíl trasy je 560 – 950 m n.m. Délka trasy je 9,1 km.

 

Trasa: U Školky – Sedlo Hvězda – „Lázeňská“ – Malá Hvězda

Délka trasy je 5,6 km. Trasa je propojením trasy 3C se Sedlem Hvězda, s cestou nad Karlovou Studánkou a velmi oblíbenou cestou „Lázeňská“, na které je Vyhlídka, ze které je vidět na celé údolí mezi Karlovou Studánkou a Ludvíkovem, kde vanou nejčistší větry v ČR.

 

Mapu běžeckých lyžařských tratí obdržíte na recepci. 


Tipy na výlety

LUDVÍKOV

Obec Ludvíkov leží mezi Vrbnem pod Pradědem a lázněmi Karlova Studánka. Celé území patří do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zastavěná část obce se rozkládá v horském údolí podél řeky Bílá Opava. Obec Ludvíkov začala vznikat v hustě zalesněném údolí kolem roku 1700 budováním sléváren a hutí.

 

KARLOVA STUDÁNKA

Malebná obec Karlova Studánka leží v panenské přírodě jesenických hor, na východní straně jejich nejvyšší hory Pradědu. Karlova Studánka jsou lázně s dvousetletou tradicí. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

 

PRADĚD

Praděd - nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Na jejím vrcholu byla roku 1912 vybudována rozhledna, která však byla později odstraněna. Po roce 1970 na jejím místě vyrostla televizní věž vysoká 145 m s vysílačem, rozhlednou ve výšce 40 m a restaurací. Při příznivých podmínkách lze z rozhledny spatřit Beskydy, Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí. Na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Na vrcholu hory je umístěn hraniční kámen řádu německých rytířů a vratislavských biskupů z roku 1721. Praděd nabízí v létě podmínky pro turisty a cykloturisty. Je tady síť značených tras a dvě naučné stezky. V zimě jsou svahy Pradědu a Petrových kamenů využívány jako atraktivní lyžařský areál.

 

PETROVY KAMENY

Petrovy kameny jsou vrchol, který se nachází v pohoří Hrubý Jeseník v Pradědské hornatině. Dominují hlavnímu hřebenu od Pradědu k sedlu na Skřítku a tvoří vedlejší vrchol Vysoké hole. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace.

 

DLOUHÉ STRÁNĚ

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Vzhledem k tomu, že se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí. Vjezd do areálu PVE Dlouhé Stráně není povolen. Elektrárna pořádá pravidelné exkurze.

 

OVČÁRNA

Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice – nástupiště lyžařských vleků jsou ve výšce 1.300 m n.m. Ovčárna leží na křižovatce cyklistických a turistických tratí, které spojují nejvýznamnější místa Jeseníků jako je Praděd, Petrovy kameny a Červenohorské sedlo. Prochází tady naučná stezka Bílá Opava a Velká kotlina. Nachází se tady známý lyžařský areál Praděd – Ovčárna.

 

NAUČNÁ STEZKA BÍLÁ OPAVA

Naučná stezka prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách na březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa Vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

 

MALÁ MORÁVKA

Obec Malá Morávka a její místní část Karlov pod Pradědem je jedno z nejvýznamnějších a nejnavštěvova-nějších rekreačních středisek Hrubého Jeseníku. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 700 – 800m. Na Kapličkovém vrchu nad obcí stojí kaple Nejsvětější Trojice z roku 1690, dnes muzeum. Témeř celá obec leží v pásmu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

 

ANENSKÝ VRCH

Východně nad obcí Suchá Rudná se tyčí Anenský vrch (Annaberg) 860 m n.m., který je dominantou Andělské Hory. Na vrcholu stojí poutní barokní kostel svaté Anny. Na východním úbočí vrcholku byla vybudovaná sjezdová trať. Z Anenského vrchu je krásný výhled do okolí – panorama vrcholků Jeseníků s dominantním Pradědem, město Bruntál či Vrbno pod Pradědem.

 

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Červenohorské sedlo je oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se ve výši 1013 m a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem. Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě.

 


Tipy na trasy výletů

VARIANTA 1

Vzdálenost: 8,5 km
Stoupání: 405 m
Časový odhad: 130 min.
Náročnost: SNADNÁ

Popis trasy: Po lesní cestě z hotelu Peras, mírným stoupáním kolem skály Brandloch a vyhlídky nad Ludvíkovem až k Sedlové boudě. Poté klesáním k Rolandovu kameni – vysokému skalnímu útvaru s širokým rozhledem po okolí. Z Rolandova kamene klesáním k vodnímu náhonu a podél něj až do obce Karlova Studánka. Prohlídka Karlovy Studánky a návrat autobusem do hotelu (doba jízdy 7 min.).

 

VARIANTA 2

Vzdálenost: 12 km
Stoupání: 815 m
Časový odhad: 180 min.
Náročnost: STŘEDNÍ

Popis trasy: Z hotelu Peras autobusem do Karlovy Studánka (doba jízdy 9 min.). Z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy po technicky náročnější, žluté stezce kolem chaty Barborka až k vysílači Praděd. Z Pradědu po asfaltové cestě na Ovčárnu.
Z Ovčárny autobusem do Karlovy Studánky (doba jízdy 18 min.). Prohlídka Karlovy Studánky a návrat autobusem do hotelu (doba jízdy 7 min.).

 

VARIANTA 3

Vzdálenost: 16 km
Stoupání: 815 m
Časový odhad: 240 min.
Náročnost: NÁROČNÁ

Popis trasy: Z hotelu Peras autobusem do Karlovy Studánka (doba jízdy 9 min.). Z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy po technicky náročnější, žluté stezce kolem chaty Barborka až k vysílači Praděd. Z Pradědu po asfaltové cestě na Ovčárnu. Z Ovčárny údolím Bíle Opavy, po modré stezce do Karlovy Studánky. Prohlídka Karlovy Studánky a návrat autobusem do hotelu (doba jízdy 7 min.).

 

VARIANTA 4

Vzdálenost: 20 km
Stoupání: 1150 m
Časový odhad: 300 min.
Náročnost: VELICE NÁROČNÁ

Popis trasy: Po lesní cestě z hotelu Peras, mírným stoupáním kolem skály Brandloch a vyhlídky nad Ludvíkovem až k Sedlové boudě. Poté klesáním k Rolandovu kameni – vysokému skalnímu útvaru s širokým rozhledem po okolí. Z Rolandova kamene klesáním do Karlovy Studánky a z ní údolím Bílé Opavy po technicky náročnější, žluté stezce kolem chaty Barborka až k vysílači Praděd. Z Pradědu po asfaltové cestě na Ovčárnu. Z Ovčárny autobusem do Karlovy Studánky (doba jízdy 18 min.). Prohlídka Karlovy Studánky a návrat autobusem do hotelu (doba jízdy 7 min.).

 

Pokud budete chtít, rádi Vám pomůžeme s výběrem trasy či naplánováním výletu. Stačí se zeptat našeho ochotného personálu na recepci.